L-Arginina

Produktów: 2
Sortowanie
:
Domyślnie
BioTech USA L-Arginine
BioTech USA L-Arginine
90 kapsułek
18
37,90 zł
Myprotein Czyste AAKG (aminokwasy)
Myprotein Czyste AAKG (aminokwasy)
250 g
21
69,90 zł

Czym jest arginina?

L‑arginina zaliczana jest do aminokwasów pół-niezbędnych, co oznacza, że w pewnych okolicznościach nasz organizm może wytwarzać ją samodzielnie, jednak w specyficznych warunkach musi być ona przyjmowana w diecie. Główną funkcją argininy w organizmie jest zwiększanie produkcji tlenku azotu, na bazie którego rozszerzają się naczynia krwionośne. Z efektów tych korzystają nie tylko sportowcy (samodzielnie lub w ramach przedtreningówek), ale także np. osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Odpowiednimi źródłami argininymięso, jaja, owoce morza, rośliny strączkowe, orzechy i produkty mleczne. Zróżnicowana dieta z łatwością zapewni więc wystarczającą podaż argininy w organizmie w ogólnej populacji. W przypadku większego zapotrzebowania warto sięgnąć po suplementy. Najczęściej można wybierać spośród następujących form:

  • l‑arginina to czysta postać argininy, która w tej formie występuje w większości produktów spożywczych,
  • AAKG to związek l‑argininy z kwasem dikarboksylowym (alfa‑ketoglutaran). Ta forma zapewnia bardziej stopniowe uwalnianie argininy, a także lepszą strawność i wchłanianie.

Działanie argininy

Jak już wspomniano, l‑arginina powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, co w pewnym stopniu może wspomagać trening siłowy lub wytrzymałościowy. Arginina może:

  • poprawiać regenerację mięśni,
  • zwiększyć wytrzymałość i siłę,
  • zmniejszyć zmęczenie mięśni, lub
  • promować spalanie tłuszczu.

W populacji ogólnej najczęściej wymienia się takie efekty jak poprawa odporności, regulacja poziomu cukru we krwi, regulacja ciśnienia krwi czy leczenie zaburzeń erekcji.

L‑arginina jest ogólnie uważana za bezpieczny suplement diety. U bardziej wrażliwych osób może powodować nudności, skurcze lub bóle brzucha. Jej łączne stosowanie z lekami kontrolującymi ciśnienie krwi powinno być skonsultowane z lekarzem.

Dawkowanie argininy

Argininę należy przyjmować około pół godziny przed treningiem. Zalecana dawka mieści się w przedziale 3‑6 g. Arginina może być przyjmowana długoterminowo nawet w dni nietreningowe. W te dni zaleca się przyjmowanie argininy wraz z pożywieniem.

Pokaż więcej Pokaż mniej