Żele energetyczne

Produktów: 6
Sortowanie
:
Domyślnie
Nutrend Carbosnack
50 g
4 smaki
5,49 zł
Nutrend Carbosnack
Nutrend Carbosnack
Zielone jabłko 50 g (worek)
85
5,49 zł
Nutrend Endurosnack
Nutrend Endurosnack
Morela 75 g (tubka)
22
7,99 zł
Nutrend Endurosnack
Nutrend Endurosnack
Zielone jabłko 75 g (tubka)
7,99 zł
Nutrend Endurosnack
Nutrend Endurosnack
Pomarańczowy 75 g (tubka)
13
7,99 zł
Nutrend Endurosnack
Tymczasowo wyprzedane
Nutrend Endurosnack
Jeżyna 75 g (tubka)
29

Czym są żele energetyczne?

Żele energetyczne to skoncentrowane źródło energii, które pomaga zastąpić energię utraconą podczas treningu, wyścigu lub forsownej wędrówki. Głównym składnikiem większości żeli jest maltodekstryna węglowodan, który ma wysoki indeks glikemiczny i działa jako szybkie źródło energii. Do wyboru są następujące rodzaje żeli:

  • żele glukozowo‑fruktozowe łączą cukry, które są transportowane do krwi przez różne systemy, dzięki czemu ich wchłanianie jest szybsze i bardziej wydajne. To połączenie jest uważane za jeden z najlepszych sposobów na uzupełnienie energii,
  • żele kofeinowe zawierają pobudzającą kofeinę, która może zapewnić lepszą wydajność. Ze względu na wpływ kofeiny na trawienie, niektóre osoby mogą uznać, że lepiej zachować ten żel do końca wyścigu lub sesji treningowej,
  • jonowe żele pamiętają również o uwzględnieniu utraty jonów przez pot i utrzymaniu wewnętrznej równowagi elektrolitowej.

Oprócz tych substancji, do żeli energetycznych dodaje się również taurynę, aminokwasy lub witaminy.

Kiedy i jak przyjmować żele energetyczne?

Żele energetyczne są doskonałym suplementem sportowym dla aktywności fizycznych trwających dłużej niż 1 godzinę, gdzie pomagają uzupełnić energię i utrzymać wysoką wydajność. Dlatego żele są szczególnie popularne wśród rowerzystów lub biegaczy długodystansowych. Ale nadają się również do wędrówek z plecakiem po górach.

Zaleca się stosowanie żeli przed lub w trakcie aktywności sportowej. Żele są skoncentrowanymi napojami energetycznymi, a do prawidłowego wchłaniania wszystkich składników odżywczych zwykle konieczne jest (w zależności od rodzaju i technologii produkcji konkretnego produktu) również przyjmowanie wody, która również pomaga w trawieniu cukrów. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia.

Żele energetyczne są dobrym sługą, ale mogą też być złym panem. Każda osoba może inaczej zareagować na nagły przypływ energii, a ludzkie ciało może nawet czasami protestować. Dlatego zaleca się wypróbowanie żeli energetycznych na poważnie, w przeciwnym razie możesz nie być zaskoczony w D‑Day. 

Pokaż więcej Pokaż mniej