Napoje elektrolitowe

Produktów: 13
Sortowanie
:
Domyślnie

Czym są napoje elektrolitowe?

Napoje elektorlitowe to grupa napojów sportowych zaprojektowanych w celu uzupełnienia ludzkiego organizmu w minerały i pierwiastki śladowe, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a które są tracone w wyniku pocenia się podczas aktywności fizycznej. Niedobór tych substancji powoduje na przykład skurcze mięśni. Napoje jonowe mogą również zawierać węglowodany maltodekstrynę, sacharozę, glukozę lub fruktozę) lub aminokwasy.

Klasyfikacja napojów elektrolitowych

Napoje jonowe są klasyfikowane na podstawie ich osmolalności, która wskazuje ilość substancji osmotycznie czynnych w 1 kg wody. W przypadku napojów sportowych jest to stężenie węglowodanów, jonów i innych substancji. Zgodnie z zależnością między osmolalnością napoju a środowiskiem wewnętrznym ludzkiego organizmu (zwykle między 285 a 290 mOsmol/kg), rozróżniamy napoje hipotoniczne, izotoniczne i hipertoniczne.

Napoje hipotoniczne

Napoje hipotoniczne to takie, których osmolalność jest niższa niż wewnętrzne środowisko ludzkiego organizmu. Napoje te są odpowiednie dla sportów, w których płyny są tracone przez pocenie się przez dłuższy czas, np. bieganie wytrzymałościowe lub jazda na rowerze, a większość potu to woda.

Napoje izotoniczne

Izotoniczne napoje jonowe charakteryzują się osmolalnością na poziomie naszego środowiska wewnętrznego. Są odpowiednie zarówno w trakcie, jak i po aktywności fizycznej, która nie trwa dłużej niż godzinę, takiej jak zajęcia w hali, siłownia czy tenis. Podczas tych aktywności pot jest bardziej skoncentrowany, ale organizm nie traci znacznych ilości płynów.

Napoje hipertoniczne

Napoje hipertoniczne charakteryzują się wyższą osmolalnością w porównaniu do ludzkiego ciała. Powodują one odwodnienie organizmu, przez co są nieodpowiednie podczas uprawiania sportu i wymagają dokładnego wypłukania. Mogą być spożywane w celu uzupełnienia strat minerałów i energii po długiej i intensywnej aktywności fizycznej.

Do czego służą napoje elektolitowe?

Minerały zawarte w napojach utrzymują równowagę jonową w organizmie człowieka. Oprócz nich w składzie można znaleźć również węglowodany proste, aminokwasy czy stymulanty, które razem zapewniają:

  • przestrzeganie właściwego reżimu picia,
  • wspieranie wyników sportowych,
  • zmniejszenie uczucia zmęczenia,
  • uzupełnienie źródeł energii,
  • przyspieszenie regeneracji po wysiłku.

Jaki napój elektrolitowy wybrać?

Najczęściej sprzedawanymi wariantami są napoje jonowe w proszku umożliwiające łatwe dozowanie zgodnie z potrzebami każdej osoby. Inne warianty to tak zwane napoje "jonowe". tabletki jonowe które można rozpuścić w określonej ilości wody, lub gotowe napoje jonowe gotowe do natychmiastowego spożycia. Unikalny produkt reprezentuje Vilgain Intra Workout, który oprócz elektrolitów zawiera również proste węglowodany i białka, aby wspierać wydajność i późniejszą regenerację.