Preparaty węglowodanowe
Węglowodany i napoje węglowodanowe, potocznie nazywane sacharydami, są popularnym elementem planu suplementacyjnego wielu sportowców - dostarczają niezbędnej energii i pomagają w regeneracji potreningowej. Suplementy węglowodanowe, a przede wszystkim gainery, to także wygodny sposób na zwiększenie spożycia kalorii, co jest szczególnie cenione przez osoby starające się przybrać na wadze lub zbudować masę mięśniową. Czym więc się suplementować?
- Gainery to napoje węglowodanowo‑białkowe, które dzielą się na twarde (więcej węglowodanów) i miękkie gainery (więcej białka) w zależności od stosunku węglowodanów do białka.
- Żele energetyczne oprócz węglowodanów dostarczają witamin, minerałów i innych substancji bioaktywnych. Są to skoncentrowane napoje energetyczne, więc należy je odpowiednio popijać.
- Suplementy typu all‑in‑one to kompleksowe suplementy węglowodanów, białek, aminokwasów i innych substancji, które mogą zapewnić uczucie sytości na dłużej. W wyjątkowych przypadkach mogą one również służyć jako okazjonalny zamiennik posiłku.
- Węglowodany jednoskładnikowe, takie jak maltodekstryna, dekstroza lub ksylitol, mogą być stosowane samodzielnie, jako część napojów białkowych lub jako słodziki.
Które węglowodany kiedy włączyć?
W normalnej diecie węglowodany stanowią 45‑65% całkowitego spożycia energii. Liczba ta może się znacznie różnić, jeśli dana osoba przybiera na wadze lub próbuje schudnąć. Możesz postępować zgodnie z tymi ogólnymi wskazówkami dotyczącymi treningu lub innej aktywności fizycznej:
- Przed ćwiczeniami włącz węglowodany złożone (powolne), które są stopniowo uwalniane w organizmie. Dobrym źródłem mogą być płatki owsiane, ryż, chleb lub gainer - należy jednak uważać na źródło węglowodanów;
- podczas ćwiczeń zwykle nie jest konieczne dodawanie węglowodanów. Wyjątkiem są długie, intensywne aktywności, podczas których można sięgnąć po żele energetyczne lub cukry proste;
- po ćwiczeniach należy uzupełnić uszczuplone zapasy glikogenu, w czym natychmiast mogą pomóc cukry proste. Dobrym suplementem potreningowym mogą być hard gainery, które są bogate w "szybkie cukry". Później warto uzupełnić węglowodany złożone;
- w dzień nietreningowy można dodać gainera lub suplement typu "wszystko w jednym", aby zwiększyć spożycie kalorii.