Czym są kwasy omega 3?
Kwasy tłuszczowe omega 3 to grupa korzystnych dla zdrowia tłuszczów, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Są one niezbędnymi składnikami odżywczymi, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć, dlatego ich spożycie zależy od diety. Najważniejsze kwasy omega‑3 to kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA).
Działanie kwasów omega 3
Głównym efektem działania kwasów tłuszczowych omega 3 jest ich bezpośrednie (przeciwzapalne) działanie w stosunku do kwasów tłuszczowych omega 6, które są znacznie bardziej powszechne w diecie człowieka i mają działanie prozapalne (forma mechanizmu obronnego organizmu ludzkiego). Ponadto, spożycie kwasów tłuszczowych omega 3 może:
- zmniejszać ryzyko chorób układu krążenia,
- promować zdrowie oczu i mózgu
- zwalczać depresję i stany lękowe,
- wspierać prawidłowy rozwój dziecka w czasie ciąży,
- przyspieszyć regenerację po aktywności sportowej.
Przyjmowanie kwasów omega 3
Idealne spożycie omega 3 opiera się na spożyciu kwasów tłuszczowych omega 6, które znajdują się w większości olejów roślinnych. Stosunek kwasów tłuszczowych omega 6 do omega 3 obecnych w diecie nie powinien być większy niż 3:1. Jednak stosunek 20:1 nie jest dziś rzadkością.
Źródła kwasów omega 3
Algi morskie i fitoplankton są uważane za jedne z najwyższej jakości źródeł kwasów tłuszczowych omega 3. Ich źródłem są małe skorupiaki lub tłuste ryby morskie (łosoś, sardynki i makrela), które ludzie włączają do swojej diety - czy to w postaci żywności, czy też suplementów
Niedawnym odkryciem był tzw. Olej z kryla który jest wytwarzany z małych skorupiaków, które żyją w czystych wodach Antarktydy i nie są obciążone toksycznymi metalami. Co więcej, olej z kryla jest wielokrotnie bogatszy w przeciwutleniacze. Z reguły żywność pochodzenia roślinnego nie jest uważana za dobre źródło kwasów tłuszczowych omega‑3 (z wyjątkiem wodorostów).