Czym są antyoksydanty?
Antyoksydanty to substancje neutralizujące działanie wolnych rodników (reaktywnych form tlenu), które mają negatywny wpływ na zdrowie i starzenie się komórek - jednak w zdrowym organizmie substancje te zachowują równowagę. Ze względu na niewłaściwy styl życia (palenie tytoniu, nadmierne spożycie alkoholu, złe nawyki żywieniowe itp.), wolne rodniki mogą dominować, powodując tak zwany stres oksydacyjny, który może przyczyniać się do rozwoju niektórych chorób.
Antyoksydanty są naturalnie wytwarzane w organizmie człowieka, pod warunkiem prowadzenia zdrowego trybu życia. Można je również uzupełniać poprzez zróżnicowaną i zbilansowaną dietę. W wyjątkowych przypadkach (niedostępność sezonowych owoców i warzyw, alergie pokarmowe itp.) można również sięgnąć po suplementy diety o wysokiej zawartości przeciwutleniaczy.
Naturalne antyoksydanty
Najlepsze właściwości antyoksydantów wykazują w szczególności witaminy (zwłaszcza witaminy C, A i E), niektóre mikroelementy (samodzielnie lub jako część enzymów antyoksydacyjnych, np. selen, cynk, mangan), barwniki roślinne, flawonoidy i inne substancje bioaktywne (np. koenzym Q10, melatonina). Ze względu na wysoką zawartość tych substancji, są one uważane za dobre źródła przeciwutleniaczy, np:
- ciemna czekolada i inne produkty kakaowe
- jagody - goji, acai, żurawina czy owoce dzikiej róży
- zielone superfoods - młody jęczmień, chlorella lub spirulina
- warzywa - buraki, karczochy lub czosnek
- grzyby witalne - chaga, boczniak ostrygowaty lub shiitake
- przyprawy i zioła - kurkuma, cynamon, oregano lub bazylia
- mikrozioła
- czarna herbata i kawa
Antyoksydanty są obecnie również produkowane syntetycznie, a ich działanie jest wykorzystywane, podobnie jak naturalne, np. w konserwacji żywności lub kosmetykach.