Artykuły spożywcze

Produktów: 733
Sortowanie
:
Domyślnie

Czym jest zdrowa dieta?

Nawet dziś wiele osób uważa "zdrową żywność" za nieatrakcyjnie wyglądającą, pozbawioną koloru i smaku, za którą trzeba dodatkowo płacić. Na szczęście od jakiegoś czasu tak nie jest, a "zdrową" żywnością można cieszyć się równie dobrze, jak niezdrową.

Zdrowe odżywianie ogólnie oznacza dietę, która zapewnia odpowiednie spożycie wszystkich makroskładników odżywczych, błonnika, witamin, minerałów i innych substancji bioaktywnych. Właściwa dieta pomaga w zapobieganiu chorobom przewlekłym i przyczynia się do ogólnej sprawności fizycznej i psychicznej. Nie ma jednak potrzeby całkowitego ograniczania się i zakazywania wszystkiego, co "niezdrowe", wystarczy wyznaczyć odpowiednie granice - np. zasada 80/20.

Jak wybierać zdrową żywność?

Kiedy polujesz na zdrową żywność, ważne jest, aby dokładnie przyjrzeć się każdemu produktowi czytać składniki. W szczególności należy uważać na spożywanie żywności zawierającej nadmierne ilości sztucznych barwników, substancji słodzących lub cukru. Krótko mówiąc, im mniej składników, tym lepiej.

Świeże, pełne witamin produkty z własnego ogrodu są gwarantowanym zabezpieczeniem. Nie można jednak na nich polegać przez cały rok, a wystarczające zapasy niepsujących się produktów spożywczych stanowią większość każdej spiżarni. Dlatego dobrym pomysłem jest zwracanie uwagi na jakość, zwłaszcza jeśli chodzi o te produkty. Możesz zaopatrzyć się u nas:

Zdrowe odżywianie nie przybiera tylko jednej formy. W dzisiejszych czasach istnieje mnóstwo trendów dietetycznych (np. weganizmdieta keto), które przy odpowiednim podejściu spełniają warunki zdrowego odżywiania. Istnieją jednak również osoby z ograniczeniami zdrowotnymi (np. nietolerancją histaminy lub laktozy), które muszą zrezygnować z niektórych niezbędnych produktów - ale nawet w tym przypadku, przy odpowiednim składzie diety, można osiągnąć zrównoważoną dietę.

W niektórych przypadkach może jednak wystąpić niedobór pewnych niezbędnych substancji, w czym mogą pomóc suplementy diety.