Zdrowe orzechy
Orzechy i bakalie są częścią diety wszystkich zdrowo odżywiających się osób. Uważane są za dobre źródło zdrowych tłuszczów, błonnika, witamin i minerałów. Ponadto mogą one również pomóc w uzupełnianiu białka. Orzechy mają szeroki zakres zastosowań:
- oleje orzechowe są szczególnie przydatne w gotowaniu na zimno, ale gotowanie na ciepło nie jest wyjątkiem;
- masła orzechowe są popularnym składnikiem kasz, puddingów, deserów i sosów;
- mąki orzechowe są doskonałym substytutem konwencjonalnej mąki i są szczególnie odpowiednie dla osób z celiakią. Zawierają one jednak większe ilości tłuszczu;
- napoje roślinne/mleka z orzechów są alternatywą dla osób z nietolerancją laktozy, alergią na białko mleka krowiego lub wegan;
- znajdują one również zastosowanie np. w kosmetyce czy produkcji alkoholu.
Najczęściej jednak kupujemy orzechy jako zdrowy poczęstunek przed telewizorem, przekąskę, drobny poczęstunek dla gościa lub razem z innymi suszonymi owocami jako zdrową przekąskę w podróży. Znajdują one również swoje miejsce w wielu sałatkach i zupach.
Jak prawidłowo przechowywać orzechy?
Ze względu na zawartość tłuszczów nienasyconych, większość orzechów może ulegać procesowi jełczenia, który może zostać przyspieszony w obecności światła, ciepła i wilgoci. Jednym z najlepszych sposobów na przedłużenie trwałości orzechów jest przechowywanie ich w szczelnie zamkniętych pojemnikach w lodówce lub zamrażarce. W przypadku przechowywania krótkoterminowego dobrym pomysłem jest nie umieszczanie orzechów w plastikowych torebkach, które mogą przyczyniać się do powstawania pleśni.
Rodzaje orzechów
- Orzeszki ziemne - Chociaż są to rośliny strączkowe, niewiele osób nie szukałoby orzeszków ziemnych w sekcji orzechów. Jednak ze względu na swoje pochodzenie mają one wysoką zawartość białka. Wytwarzane z nich masło orzechowe jest jednym z najpopularniejszych produktów fitness.
- Nerkowce - Orzechy nerkowca są doskonałym źródłem magnezu, cynku i miedzi. Coraz popularniejsza staje się wegańska alternatywa dla sera - wystarczy namoczyć nerkowce przez noc i zmielić w blenderze wraz z innymi przyprawami.
- Kokos - nietypowy przedstawiciel orzechów, znajduje swoje stałe miejsce w okresie Świąt Bożego Narodzenia, kiedy to dodawany jest w postaci startej do wielu słodkości. W postaci chipsów kokosowych służy jako dekoracja lub ożywienie niektórych potraw.
- Orzechy laskowe - Orzechy laskowe są bogate w witaminę E, magnez i miedź, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają pozytywny wpływ na układ sercowo‑naczyniowy. Są one szczególnie popularne do wyrobu czekoladek.
- Orzechy makadamia - orzechy makadamia są jednymi z mniej znanych, ale i droższych orzechów ze względu na ich niską dostępność. Charakteryzują się wysoką zawartością zdrowych tłuszczów (około 75%) i maślanym smakiem.
- Migdały - Bogate w błonnik i witaminę E, są jednymi z najpopularniejszych orzechów. Jedzenie ich ze skórką nadaje im typowy gorzki smak. Całe migdały dobrze komponują się z winem, a posiekane migdały można wykorzystać do dekoracji deserów.
- Gotuj orzechy na parze - Już jeden orzech brazylijski może zaspokoić zalecaną dzienną dawkę selenu. Orzechy Para są również bogate w zdrowe tłuszcze.
- Pekan - Orzechy pekan są dla krajów anglosaskich tym, czym orzechy włoskie dla nas, ale w przeciwieństwie do orzechów włoskich mają wyższą zawartość tłuszczu i maślany smak. Oprócz tego, że są spożywane samodzielnie, znajdują również zastosowanie w wyrobach cukierniczych.
- Orzeszki piniowe - jadalne nasiona sosny mają słodki, maślany smak i są wykorzystywane w szczególności do produkcji włoskiego pesto. Jednak ze względu na czasochłonny proces zbioru, są to jedne z najdroższych orzechów.
- Pistacje - Orzechy pistacjowe są łatwo rozpoznawalne ze względu na ich zielonkawy kolor. Pod względem odżywczym są cenione ze względu na zawartość przeciwutleniaczy i barwników, które przyczyniają się do zdrowia oczu.
- Orzechy włoskie - Jedne z najzdrowszych orzechów, są bogate w przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe omega 3 i kwas foliowy. Orzechy włoskie są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych orzechów w naszym kraju, co sprawia, że są bardzo popularne w wyrobach cukierniczych lub do produkcji nutelli.
Jeśli orzechy włoskie w naturalnej postaci to dla Ciebie za mało, spróbuj ich w postaci solone lub słodkiej wersji.