Czekolady

Produktów: 2
Sortowanie
:
Domyślnie
AllNutrition Protein pralines
Spodziewamy się za 3 dni
AllNutrition Protein pralines
Biała czekolada/orzeszki ziemne 48 g
AllNutrition Protein pralines
Spodziewamy się za 3 dni
AllNutrition Protein pralines
Czekolada mleczna/orzeszki ziemne 48 g

Jak rozpoznać czekoladę wysokiej jakości?

Podstawowym wyznacznikiem jakości czekolady jest jej skład. Podobnie jak w przypadku innych produktów spożywczych, im krótszy skład, tym lepiej. Podstawowym składnikiem czekolady jest miazga kakaowa (znana również jako ziarno kakaowe). W zależności od rodzaju czekolady, w składzie czekolady dobrej jakości można również znaleźć masło kakaowe, cukier (trzcinowy lub kokosowy) lub naturalny aromat waniliowy. Inne wskaźniki jakości obejmują etykietowanie:

  • single origin - ziarna kakao pochodzące z jednego obszaru upraw gwarantują wyjątkowy i niepowtarzalny smak;
  • bean‑to‑bar - używane do odróżnienia małych partii czekolad od produktów masowych. Cały proces (zbiór, fermentacja, suszenie, prażenie...) jest przeprowadzany przez jednego producenta, co gwarantuje maksymalną jakość. Można również spotkać się z etykietowaniem tree‑to‑bar.

Z drugiej strony, wybierając czekoladę, warto unikać dodanych tłuszczów (kokosowego, palmowego, mlecznego), aromatów, dodatków smakowych czy różnych "wypełniaczy".

Termin " miazga kakaowa" jest również często spotykany na opakowaniach czekolad. Termin ten odnosi się do całkowitej zawartości suchej masy kakaowej, masła lub proszku w produkcie. Nie jest to jednak jednoznaczny wskaźnik jakości czekolady; ogólnie rzecz biorąc, im więcej, tym lepiej.

Biała powłoka na czekoladzie

"Kwitnąca czekolada " jest najczęściej spowodowana niewłaściwym przechowywaniem w wysokiej temperaturze lub wilgotności. Powoduje to wytrącanie się masła kakaowego lub cukru zawartego w czekoladzie i powstawanie białego, pudrowego nalotu na powierzchni czekolady. Taka czekolada nie jest jednak wadliwa i może być spożywana bez żadnych obaw. A jak uniknąć kwitnącej czekolady? Zjedz ją, zanim zacznie "kwitnąć".

Rodzaje czekolady

Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów czekolady, które różnią się proporcjami poszczególnych składników. Trzy podstawowe rodzaje to ciemna, mleczna i biała czekolada:

  • ciemna czekolada zawiera co najmniej 35% miazgi kakaowej i 18% miazgi kakaowej. Jakość można uznać za od 50% zawartości. Wysokoprocentowe ciemne czekolady zawdzięczają swoją nazwę temu, że zazwyczaj są "wypijane" w celu ich regularnego spożywania;
  • czekolada mleczna zawiera mleko w proszku lub mleko skondensowane oprócz składników kakaowych (co najmniej 25% zawartości);
  • biała czekol ada, w przeciwieństwie do poprzednich rodzajów, opiera się na miazdze kakaowej, która musi zawierać co najmniej 20%. Charakteryzuje się również składnikiem mlecznym, który może być uzupełniony słodzikami i innymi składnikami. Nie zawiera zatem kakao i dzieli z prawdziwą czekoladą jedynie nazwę.

W krajach anglojęzycznych i innych często rozróżnia się czekoladę ciemnągorzką. Różnica polega ponownie na zawartości suchej masy w ciemnej czekoladzie, która przekracza 70%. W czeskim środowisku nazwy te są jednak często mylone.

Zastosowanie czekolady

Czekolada to wysokokaloryczny przysmak, który wiele osób spożywa po prostu jako (nie)zdrową przekąskę. Jedzenie czekolady w rozsądnych ilościach - dzięki zawartości błonnika, przeciwutleniaczy, minerałów i innych bioaktywnych składników - może być uważane za korzystne dla zdrowia, z udowodnionym wpływem na zdrowie mózgu, serca i skóry. Spożycie nie może jednak spaść do poziomu jednej tabliczki dziennie.

Różne formy czekolady mają jednak różne zastosowania. Ciastka czekoladowe są idealne do płatków śniadaniowych, stołu lub połamana czekolada może być używana do polewania deserów, a my mamy gorący napój czekoladowy mieszanka instant. Możesz także wybierać spośród czekolady wegańskiej, czekolady bez dodatku cukru, bez laktozy, bezglutenowej lub organicznej. Po którą z nich sięgniesz?

Pokaż więcej Pokaż mniej