Czym jest kofeina?
Kofeina to substancja pochodzenia naturalnego, która naturalnie występuje na przykład w kawie, kakao, zielonej herbacie lub guaranie. Kofeina jest klasyfikowana jako stymulantów które promują wydajność fizyczną i umysłową, a także działają jako spalacz tłuszczu.
Oprócz naturalnego ekstraktu można również spotkać syntetycznie produkowaną bezwodną kofeinę. Pod względem chemicznym są to identyczne substancje o identycznym działaniu. Czysta kofeina, jako suplement diety dla sportowców, najczęściej sprzedawana jest w formie tabletek kofeinowych.
Działanie kofeiny
Kofeina jest jedną z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych, które pobudzają ośrodkowy układ nerwowy i serce. Stosowaniu kofeiny towarzyszy:
- redukcja zmęczenia i senności,
- poprawa koncentracji
- wzrost siły i częściowa poprawa wytrzymałości,
- stymulacja układu krążenia i układu oddechowego oraz
- zwiększone wykorzystanie kwasów tłuszczowych w tkance tłuszczowej.
Długotrwałe stosowanie kofeiny prowadzi do zmniejszenia jej działania i wzrostu tolerancji. Zaleca się całkowite wyeliminowanie kofeiny na okres 2‑8 tygodni w celu odzyskania jej pozytywnych efektów.
Kofeinie towarzyszą również negatywne skutki, które są zwykle związane ze zbyt wysokimi pojedynczymi dawkami. Główne efekty to kołatanie serca, uderzenia gorąca, pocenie się, drżenie rąk, uczucie zdenerwowania lub braku koncentracji.
Przyjmowanie tabletek z kofeiną
Zalecana dzienna dawka kofeiny, która optymalnie wspiera wyniki sportowe, waha się od 3 do 6 mg na kilogram masy ciała, ale ogólnie nie powinna przekraczać 400 mg u dorosłych i 200 mg u kobiet w ciąży. Maksymalna pojedyncza dawka nie powinna przekraczać 200 mg, co jest zwykłą dawką zawartą w tabletce kofeiny.
Najlepsze efekty spalania kofeiny uzyskuje się w połączeniu z aktywnością fizyczną, przy czym zalecany czas spożycia kofeiny (czy to w postaci tabletki kofeinowej, czy napoju) to około 30 minut przed rozpoczęciem aktywności. Oprócz aktywności fizycznej, należy również zwrócić uwagę na dietę. Skutecznym rozwiązaniem jest łączenie kofeiny z innymi substancjami - np. synefryną lub EGCG. Takie synergistyczne działanie wykorzystuje również nasz Vilgain Spalacz tłuszczu.
Jak długo działa kofeina?
Maksymalne stężenie kofeiny we krwi występuje 45‑60 minut po jej zażyciu. Najszybszy początek działania można zaobserwować na pusty żołądek (niektóre osoby mogą nie czuć się komfortowo). I odwrotnie, wolniejszy i bardziej ograniczony początek działania występuje w przypadku spożycia wkrótce po posiłku, gdy trawienie pokarmu spowalnia uwalnianie kofeiny do krwi.
Co zawiera kofeina?
Przyjmując tabletki z kofeiną, czy to jako spalacz, czy środek pobudzający, ważne jest, aby pamiętać o innych źródłach kofeiny i unikać przekraczania zalecanej dziennej dawki. Kofeina znajduje się w większości napojach energetycznych (np. popularne Red Bull zawierają 80 mg kofeiny), zielonej (ok. 29 mg) i czarnej herbacie (ok. 47 mg). Należy również uważać na niektóre słodzone napoje gazowane (puszka Coca Coli zawiera 24 mg kofeiny). Osobnym rozdziałem jest kawa, dzięki której dostarczamy do organizmu 70‑100 mg kofeiny.
Jeśli nie wiesz na jakie tabletki z kofeiną się zdecydować, wypróbuj nasz poradnik Vilgain Kofeina, które zawierają kofeinę z ekstraktu z guarany i są również odpowiednie dla wegan dzięki kapsułce celulozowej.