Suplementy diety na cholesterol

Cholesterol to substancja steroidowa wchodząca w skład błon komórkowych i naturalnie występująca w organizmie człowieka. Jego normalny poziom może zostać zaburzony przez zwiększone spożycie cholesterolu w diecie, który stopniowo odkłada się w naczyniach krwionośnych. Mniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych może powodować wzrost ciśnienia krwi i inne problemy zdrowotne.

Suplementy diety obniżające poziom cholesterolu

Vilgain Omega 3
Vilgain Omega 3 ⁠–⁠ naturalna forma trójglicerydów, wysoka stabilność oksydacyjna, 500 mg EPA i DHA w 1 kapsułce, wspomaganie wzroku, mózgu i zdrowia serca
60 kapsułek
299
37,90 zł
Vilgain Psyllium BIO
Vilgain Psyllium BIO ⁠–⁠ rozpuszczalny błonnik wspierający zdrowie jelit i sytość
400 g
132
37,90 zł
Myprotein Omega 3
Myprotein Omega 3
250 kapsułek
270
49,90 zł
Myprotein Omega 3
Myprotein Omega 3
90 kapsułek
270
27,90 zł
Reflex Nutrition Omega 3
Reflex Nutrition Omega 3
90 kapsułek
196
49,90 zł

Styl życia jest głównym czynnikiem wpływającym na poziom cholesterolu we krwi. Jednak nawet to może być wspierane przez niektóre suplementy diety, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu:

  • rozpuszczalny błonnik w jelitach zatrzymuje cholesterol i zmniejsza jego wchłanianie do krwiobiegu. Wśród popularnych produktów spożywczych warto skupić się na płatki owsiane, owoce lub warzywa, a w kontekście suplementów psyllium lub inulina;
  • omega 3 należą do zdrowych tłuszczów, których stosowanie ma pozytywny wpływ na zdrowie sercapoziom cholesterolu;
  • beta glukany to polisacharydy naturalnie występujące w zbożach czy grzybach. Pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu odpornościowego i obniżają poziom cholesterolu.

Inne substancje, które mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu to lecytyna, kwas linolowy, monakolina K, grzyby witalne lub ostropest plamisty.

Jak naturalnie obniżyć cholesterol?

Podstawą utrzymania normalnego poziomu cholesterolu we krwi jest przestrzeganie zasad zdrowego stylu życia - zbilansowana dieta, regularne ćwiczenia, odpowiednia ilość snu i radzenie sobie ze stresem. Najważniejszymi czynnikami ryzyka są:

  • nadmierne spożycie tłustych potraw,
  • palenie tytoniu,
  • spożywanie alkoholu,
  • nadwaga i otyłość.

Podwyższony poziom cholesterolu może również przyczyniać się do dziedziczne predyspozycje w takim przypadku stan ten powinien być regularnie kontrolowany przez lekarza. Jednakże, prowadząc zdrowy tryb życia, predyspozycje te można zminimalizować.

W przypadku wysokiego poziomu cholesterolu nie zaleca się polegania na "samoleczeniu" i należy szukać profesjonalnej pomocy.