Suplementy diety na pamięć i koncentrację
Mózg jest centrum kontroli naszego układu nerwowego, odpowiedzialnym za funkcje poznawcze, takie jak pamięć, uwaga i czujność. Aby mózg funkcjonował prawidłowo, ważne jest zatem, podobnie jak w przypadku mięśni, zapewnienie odpowiedniego odżywiania.
W szczególności, wystarczająca podaż przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych omega 3, witamin i minerałów ma pozytywny wpływ na zdrowie mózgu, działa przeciwzapalnie i chroni komórki mózgowe przed stresem oksydacyjnym.
Niezależnie od tego, czy chodzi o egzaminy, zbliżające się terminy w pracy, czy też potrzebę zmniejszenia zmęczenia i poprawy koncentracji, odpowiednie suplementy diety, idealnie połączone ze zdrowym stylem życia i wysokiej jakości snem, mogą "zmusić" mózg do lepszej wydajności.
Wśród najpopularniejszych suplementów diety na pamięć i koncentrację, tzw. nootropiki są:
- Ginkgo biloba działa przeciwzapalnie, poprawia krążenie krwi (nie tylko) w mózgu, pamięć krótkotrwałą, koncentrację, a także wspomaga zdrowie psychiczne;
- lecytynaznana jako "pokarm dla mózgu", bierze udział w tworzeniu i naprawie błon komórkowych. W organizmie rozkłada się na neuroprzekaźnik acetylocholinę, wspomagając w ten sposób pamięć. Występuje naturalnie w jajach, soi lub nasionach słonecznika;
- kofeina jest popularnym stymulantem, który opóźnia zmęczenie, zwiększa czujność i koncentrację. Jej działanie można wzmocnić poprzez wspólną suplementację l‑teaniną;
- guarana charakteryzuje się wysoką zawartością kofeiny. Ponadto zawiera ona także stymulanty teofilinę i teobrominę, które opóźniają uczucie zmęczenia i poprawiają funkcje poznawcze mózgu przez dłuższy czas.
Funkcje poznawcze mogą być również wspierane przez szereg adaptogeny - substancje, które przyczyniają się do ogólnego dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Do najbardziej znanych należą Żeń-szeń, maca peruviana, ashwagandha, różowy rozchodnik, niektóre grzyby witalne lub mumio.
Suplementy diety i witaminy na pamięć
Mózg jest centrum kontroli naszego układu nerwowego, odpowiedzialnym za funkcje poznawcze, takie jak pamięć, uwaga i czujność. Aby mózg funkcjonował prawidłowo, ważne jest zatem, podobnie jak w przypadku mięśni, zapewnienie odpowiedniego odżywiania. W szczególności, wystarczająca podaż przeciwutleniaczy, kwasów tłuszczowych omega 3, witamin i minerałów ma pozytywny wpływ na zdrowie mózgu, działa przeciwzapalnie i chroni komórki mózgowe przed stresem oksydacyjnym.
Niezależnie od tego, czy chodzi o egzaminy, zbliżające się terminy w pracy, czy też potrzebę zmniejszenia zmęczenia i poprawy koncentracji, odpowiednie suplementy diety, najlepiej w połączeniu ze zdrowym stylem życia i wysokiej jakości snem, mogą "zmusić" mózg do lepszej wydajności. Do najpopularniejszych suplementów diety wspomagających pamięć i koncentrację, tzw. nootropów należą:
- Ginkgo biloba działa przeciwzapalnie, poprawia krążenie krwi (nie tylko) w mózgu, pamięć krótkotrwałą, koncentrację, a także wspomaga zdrowie psychiczne;
- lecytyna, znana jako "pokarm dla mózgu", bierze udział w tworzeniu i naprawie błon komórkowych. W organizmie rozkłada się na neuroprzekaźnik acetylocholinę, wspomagając w ten sposób pamięć. Występuje naturalnie w jajach, soi lub nasionach słonecznika;
- kofeina jest popularnym stymulantem, który opóźnia zmęczenie, zwiększa czujność i koncentrację. Jej działanie można wzmocnić poprzez wspólną suplementację l‑teaniną;
- guarana charakteryzuje się wysoką zawartością kofeiny. Ponadto zawiera ona także stymulanty - teofilinę i teobrominę, które opóźniają uczucie zmęczenia i poprawiają funkcje poznawcze mózgu przez dłuższy czas.
Funkcje poznawcze mogą być również wspierane przez szereg adaptogenów - substancji, które przyczyniają się do ogólnego dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Do najbardziej znanych należą żeń-szeń, maca peruviana, ashwagandha, rozchodnik różowy, niektóre grzyby witalne lub mumio.