Wysokiej jakości sosy sojowe
Większość ludzi kojarzy sos sojowy przede wszystkim z jedzeniem sushi. Jednak sos sojowy stanowi solidną podstawę kuchni azjatyckiej, gdzie odgrywa niezastąpioną rolę w przygotowywaniu marynat, sosów, dressingów, a także zup, sałatek i dań jednogarnkowych.
Ziarna soi mają specyficzny lekko słodkawy smak i charakteryzują się wysoką zawartością soli. Dzięki zawartości kwasu glutaminowego mają zdolność podkreślania innych smaków, a tym samym dodawania potrawom dodatkowego wymiaru smakowego - tzw. smaku umami.
Rodzaje sosów sojowych
Aby zrozumieć wszystkie rodzaje sosów sojowych i dowiedzieć się, jak prawidłowo ich używać, prawdopodobnie trzeba by wziąć udział w specjalistycznym kursie. Podstawowe rodzaje sosów sojowych to:
- Shoyu to tradycyjny sos sojowy, który jest wytwarzany z ziaren soi i pszenicy. Nadaje się do gotowania na zimno lub do przyprawiania gotowych potraw.
- Tamari powstaje jako produkt uboczny produkcji pasty miso, dzięki czemu jest naturalnie bezglutenowy. W przeciwieństwie do sosu Shoyu, jest on ciemniejszy i bardziej aromatyczny, przez co lepiej nadaje się do gotowania.
Wśród sosów Shoyu rozróżnia się również sosy jasne i ciemne, które różnią się czasem dojrzewania. Przepisy kuchni chińskiej zwykle wymagają jasnego sosu sojowego, podczas gdy kuchnia japońska tradycyjnie używa ciemnego sosu sojowego. Słodki sos soj owy wytwarzany z soi i cukru jest popularny w Indonezji. Inne azjatyckie sosy, takie jak Hoisin, również bazują na soi, Teriyaki lub Ponzu.
Alternatywą dla sosów sojowych jest kokosowy sos amino, który jest również odpowiedni dla osób z alergią na soję.