Chipsy trochę inaczej
Chipsy to popularna (nie)zdrowa przekąska, której najczęściej oddajemy się podczas oglądania telewizji lub spotkań ze znajomymi. Chociaż klasyczne chipsy ziemniaczane nie zostały jeszcze zastąpione przez ciekawsze alternatywy pod względem smaku i wartości odżywczych.
Na popularności zyskują w szczególności chipsy warzywne i strączkowe, których produkcja znacząco różni się od chipsów ziemniaczanych. Chipsy warzywne są wytwarzane bezpośrednio z chipsów warzywnych lub z mieszanki z płatkami ziemniaczanymi. Chipsy z roślin strączkowych zazwyczaj zawierają wysoki procent mąki z roślin strączkowych - grochu, soczewicy lub ciecierzycy.
Warzywa i rośliny strączkowe mogą wydawać się zdrowsze, ale w przypadku każdych chipsów należy zwrócić uwagę na sposób przygotowania - pieczone chipsy są zwykle lepsze niż smażone - a także na faktyczny skład - węglowodany i tłuszcze powinny być zrównoważone zawartością błonnika i białka. Wysoką zawartość białka (do 50%) zawierają tak zwane "chipsy proteinowe". Chipsy proteinowe, które służą każdemu, kto chce uzupełnić dzienne spożycie białka i jednocześnie zjeść przekąskę.
Inną alternatywą są chipsy kokosowe, które powstają poprzez suszenie, a następnie pieczenie miąższu kokosa. Chipsy kokosowe mogą być chrupiące same w sobie, ale świetnie sprawdzają się również jako dodatek lub ożywienie posiłku - świetnie nadają się do sałatek, owsianek czy deserów.